PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=856945}
4,7 24 175
ocen
4,7 10 1 24175
2,4 25
ocen krytyków
Gierek
powrót do forum filmu Gierek

do tego zainwestowane w przyszłościowe gałęzie przemysłu, nie jak obecnie przejedzone.

Czy zatem propaganda IIIRP zrobiła z tej ekipy największych zadłużaczy Polski, gdy tak naprawdę sami zmarnowali wszystko jak dorwali się do władzy;
Czy nie można porównywać???

lukoman

Jest ogromna różnica w tym, czy kredyt bierze się na inwestycje, czy na konsumpcję. Obecny rząd... No bardzo boję się, jak to wszystko się skończy.

ocenił(a) film na 3
lukoman

Problemem było to, że to pkb było liczone tak jakby polonez był volkswagenem, a radio unitry radiem Panasonica. Ale tych towarów nie dało się eksportować, bo nikt tego by nie kupił, chyba, że za 1/10 ceny normalnego produkty. Więc jedynym źródłem dolarow był eksport węgla. A zadłuzenie trzeba było spłacać w dolarach i ciągle ich brakowało. Dlatego były Pewexy, żeby chociaż od Polaków, którzy mają jakieś dolary trochę ich odzyskać.

lukoman

na pewno trudno porównywać,a le fakt, ze kredyty były na inwestycje i łódź na przyklad bardzo sie rozwinęła. Na pewno zamordyzm jaruzelskiego nie był lepszy i odbieranie sowim rodakom, pałowanie

ocenił(a) film na 8
somm09

Otóż to. To też film o Jaruzelskim już by taki laurkowy nie był. Taka laurka jakie zasługi.

ocenił(a) film na 2
lukoman

Nie masz pojęcia o gospodarce PRLu.

ocenił(a) film na 3
lukoman

Nie ma to jak patrzeć na dane, które są zmanipulowane. Dług publiczny - a o tym mowa - to nie to samo co zadłużenie zagraniczne. Przed emisją filmu, pod zwiastunami debile wrzucali porównania. Tylko, bez uwzględnienia inflacji. I dziwnym trafem po jej uwzględnianiu, wychodziło, że jesteśmy mniej zadłużeni niż za dekady Gierka.

ocenił(a) film na 6
konradwojtys

To się dopiero okaże. Są różne fundusze, których zadłużenie nie jest ujmowane w długu publicznym. Obyśmy się nie zdziwili.

lukoman

Tak, tak. 9,8% i PRL był niewypłacalny, a Jaruzelski odmówił spłaty długu. A tutaj 60% i nie ma żadnych problemów z wypłacalnością.

Same te procenty mówią tyle co nic i są świetnym narzędziem propagandy. Trzeba znać strukturę długu: wówczas ten dług był w 100% długiem zagranicznym denominowanym w walucie, której nie mieliśmy, i nie bardzo mieliśmy jak pozyskać, bo eksport szedł głównie na wschód. Obecnie zaledwie 22% długu jest długiem zagranicznym, a większość eksportu idzie do krajów zachodnich, więc z obsługą długu większych problemów nie ma.

Ciekawostka: w 1980 Gierek zostawił w spadku zadłużenie zagraniczne w wysokości ~24 mld USD. Przeliczając wartość USD na dzisiejsze - jest to 83,7 mld USD. Natomiast obecne zadłużenie zagraniczne w przeliczeniu na USD wynosi... 60,2 mld USD. Dane za styczeń 2022.

ocenił(a) film na 5
harry_garncarz

Obecne zadłużenie to 1453 mld zł ( 325 mld euro). Dług Gierka został spłacony do 2014.

mateusz85mmk

Komentującemu powyżej chodziło o obecne zadłużenie zagraniczne, a nie całkowite zadłużenie: "Natomiast obecne zadłużenie zagraniczne w przeliczeniu na USD wynosi... 60,2 mld USD".

mateusz85mmk

Dla porównania dług Hiszpanii w 2023 sięgnął 1,35 bln euro. To o 6,9 proc. więcej, niż w lutym 2022 roku. Na koniec 2022 roku dług publiczny stanowił 113,2 proc. hiszpańskiego PKB.

lukoman

W PRL-u nikt nie liczył PKB! Liczyło się dochód narodowy - a to nie to samo. Zaś zadłużenie (tylko zagraniczne; wewnętrznego oficjalnie nie było) należało było liczyć w jedyny wówczas racjonalny sposób: jako procent albo jako wielokrotność jednorocznego eksportu do "drugiego obszaru płatniczego", czyli eksportu wolnodewizowego. Bo te wredne kapitalisty ani myślały przyjmować płatności za obsługę długu oraz zwroty rat kapitałowych w niewymienialnych złotówkach. Eksport wolnodewizowy wynosił zaledwie 5,5 mld ówczesnych dolarów (rok 1980). Bo jakoś te wszystkie fantastyczne inwestycje w nowoczesne gałęzie przemysłu w warunkach gospodarki centralnie planowanej nie zaowocowały żadną radykalną poprawą naszej konkurencyjności w handlu. Gdy przyszedł kryzys, eksportowymi pewniakami pozostał tylko nieprzetworzony węgla i blachy miedziane. Nic dziwnego, że już w połowie "dekady Gierka" trzeba było długi "rolować", czyli zaciągać pożyczki nowe wyłącznie na obsługę tych starych. To się nie mogło dobrze skończyć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones